Zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa w trakcie wykonywania pracy na stanowisku wymagającym przebywania w pozycji stojącej przez dłuższy czas to obowiązek każdego pracodawcy. Rozwiązaniem odpowiednim dla magazynów, hal i zakładów produkcyjnych są maty przemysłowe, które minimalizują ryzyko poślizgnięć i korzystnie wpływają na zdrowie pracowników. Z czego są wykonane i gdzie się je wykorzystuje?
Czym są maty przemysłowe?
Maty przemysłowe to produkty stworzone w celu zwiększenia ergonomii i komfortu pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki na stojąco. Stanie przez kilka godzin w niemal niezmiennej pozycji w dłuższej perspektywie czasu może oddziaływać na ogólne zdrowie i samopoczucie pracownika, przyczyniając się wystąpienia dolegliwości bólowych układu kostno-stawowego, nadmiernego obciążenia mięśni, a tym samym obrzęków i sztywności. Aby przeciwdziałać konsekwencjom pracy w pozycji stojącej, a przy tym zapobiegać niekontrolowanym potknięciom i upadkom – na terenie magazynów, hal lub zakładów produkcyjnych – warto stosować maty przemysłowe.
Wykonana z gumy o wysokiej wytrzymałości, wyprofilowana mata przemysłowa zapewnia pracownikowi większą stabilność, amortyzuje i redukuje zmęczenie wynikające ze stania. W zależności od rodzaju i przeznaczenia mogą cechować ją właściwości antypoślizgowe, drenujące czy ostrzegające przed czynnikiem niebezpiecznym za sprawą jaskrawych kolorów.
Rodzaje mat przemysłowych
W przemyśle wykorzystuje się róże maty gumowe, które mogą mieć wiele zastosowań. W zależności od sposobu wykonania oraz materiałów użytych do produkcji wyróżnia się:
Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa na stanowisku lub stanowiskach – dzięki specjalnej konstrukcji poszczególne kafelki można łączyć ze sobą, tworząc szlaki komunikacyjne lub ergonomiczną powierzchnię o większych wymiarach. Zostały wykonane z wysokiej jakości gumy, dzięki czemu są odporne na użytkowanie (niezależnie od intensywności czy upływu czasu). Takie maty nie tylko zapobiegają przypadkowym poślizgnięciom, ale również odciążają kości i mięśnie podczas stania. Mata przylega do podłoża trwale i nie przesuwa się w zależności od postawy przyjętej przez pracownika.
To podstawowy rodzaj wyposażenia na linii produkcji, a także w każdym innym miejscu, gdzie pracownicy narażeni są na konsekwencje długiego przebywania na nogach. Zmniejsza dyskomfort towarzyszący staniu, a dzięki wykonaniu z naturalnej gumy – redukuje nacisk na stopy, stawy i mięśnie występujący w tej pozycji. W niektórych wariantach maty antyzmęczeniowe przemysłowe stanowią izolację termiczną, co szczególnie ma zastosowanie w pracy obligującej do kontaktu z chłodną posadzką lub w obniżonych temperaturach np. w chłodni.
W środowisku spawaczy lub innych osób, które działają na co dzień z ciężkim sprzętem, problemem w zapewnieniu ergonomii mogą być drgania i wibracje pochodzące z urządzeń. Maty dla spawaczy pochłaniają je, dzięki czemu pracownik nie odczuwa skutków korzystania ze sprzętu. Dodatkowo cechują je właściwości ognioodporne, a także odporność na wszelkiego rodzaju cieczy m.in. oleje przemysłowe.
Większość mat przemysłowych antyzmęczeniowych ma antypoślizgowe powierzchnie, które zapobiegają wypadkom w miejscu pracy, zwłaszcza gdy podłoże jest mokre. Wyróżnia je łatwy montaż pozwalający korzystać z maty zarówno przy stanowiskach pojedynczych, jak i na większej powierzchni.
Przeczytaj także: System 5S na produkcji i w magazynie – jak wdrożyć? Procedury i korzyści
Gdzie stosuje się maty przemysłowe?
Maty przemysłowe wykorzystuje się w magazynach, halach i zakładach zajmujących się produkcją, w których stosuje się rozwiązania taśmowe i montażowe. Mogą być także stosowane w warsztatach lub indywidualnych zakładach zapewniających stanowiska pracy z wykorzystaniem platform roboczych, obsługą maszyn i urządzeń, spawaniem czy obróbką metali i tworzyw. Niektóre z nich m.in. maty przemysłowe antyzmęczeniowe są również odpowiedniego do tego, aby stać się częścią np. wyposażenia laboratoriów.
Korzyści płynące ze stosowania mat przemysłowych w miejscu pracy
Główną zaletą stosowania mat przemysłowych w miejscu pracy jest podniesienie komfortu pracowników i zapewnienie im bezpieczeństwa. Minimalizowanie skutków ciągłego stania wpływa na większą wydajność i sprzyja ograniczeniu liczby pracowników odczuwających skutki choroby zawodowej. Praca przy wykorzystaniu mat przemysłowych zwiększa poczucie bezpieczeństwa, eliminuje możliwość potknięć i poślizgnięć przy pracy zarówno w środowisku mokrym, jak i suchym.
Bez względu na rodzaj pracy wykonywanej na stojąco, warto uwzględnić ten rodzaj wyposażenia przy projektowaniu przestrzeni zakładu produkcyjnego.